Rusya: NATO’nun sınırlarımızda askeri varlığını güçlendirmesi yanıtsız kalmayacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Müdür Yardımcısı Andrey Nastasyin, başkent Moskova’da gündemdeki konulara dair basın toplantısı düzenledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ABD’nin Finlandiya’daki 15 askeri unsuru kullanmasına izin veren savunma alandaki anlaşmanın Finlandiya parlamentosu tarafından onaylamasını değerlendiren Nastasyin, NATO’nun Rus sınırlarında askeri varlığını güçlendirdiğini belirtti.

Nastasyin, “Rusya bunu yanıtsız bırakmayacak. Bu Rusya Federasyonu’nun güvenliğini tehdit ediyor” diye konuştu.

‘NATO’NUN BU YAKLAŞIMI BİRÇOK KEZ FECİ SONUÇLARA YOL AÇTI’

Nastasyin, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının 9-11 Temmuz’da yapılacak NATO Zirvesi’ne davet edilmesini ilişkin de şunları söyledi:

“Bu, Amerikalıların yıkıcı etkilerini dünyanın her bölgesine yayma yönündeki girişimlerinin örneği. Washington, zayıf iradeye sahip Avrupa’daki müttefiklerin rızasıyla dost ve komşu ülkeleri Rusya’dan koparmayı hedefliyor. NATO üyeleri, bölgesel meselelerde kendi yaklaşımlarını geliştirme konusunda çaba sarf ediyor. NATO’nun bu yaklaşımı birçok kez feci sonuçlara yol açtı.”

‘ABD VE MÜTTEFİKLERİ RUSYA’YA KOMŞU ÜLKELERDE KAOS YARATMAYA ÇALIŞIYOR’

ABD ve Avrupalı müttefiklerinin Ukrayna’daki durumdan hoşnut olmadığını, bu nedenle Rusya’nın komşu ülkelerinde kaos yaratmaya çalıştığını savunan Nastasyin, “Ermenistan’a silah veriyorlar, bu ülkenin savunma alanını yeniden inşa etmeye ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’ndeki (KGAÖ) güvenlik mekanizmalarını baltalamaya çalışıyorlar. Bununla birlikte Bakü’yü de etkilemeye çalışıyorlar. Bu, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliği arttırıyor, iki ülke arasındaki diyaloğu olumsuz etkiliyor ve bölgede silahlanma yarışını kışkırtıyor” dedi.

Nastasyin, bu yaklaşımın Güney Kafkasya bölgesini bölmeye yönelik olduğunu ve yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini, Güney Kafkasya’daki güvenlik ve istikrarın bölgede bulunan ülkeler tarafından sağlanması gerektiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Litvanya, Letonya ve Estonya’yı da Güney Kafkasya’ya yönelik “yıkıcı yaklaşım” sergilemekle suçladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x