Deprem konutları inşaatlarında 2 ayda en az 13 işçi öldü

Maraş merkezli 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından deprem bölgesinde süren inşaatlarda bu yılın ilk iki ayında 29 işçi yaşamını yitirdi.

sOL’dan Burcu Günüşen’in İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) raporundan aktardığı haberine göre depremin etkilediği 11 ildeki inşaatlarda Ocak ayında 17 ve Şubat ayında 12 olmak üzere bu yılın ilk iki ayında en az 29 inşaat işçisi yaşamını yitirdi.

Rapora göre TOKİ’nin (taşeronlara) yaptırdığı inşaatlarda Ocak ayında 6 ve Şubat ayında 7 işçi olmak üzere bu yılın ilk iki ayında en az 13 inşaat işçisi hayatını kaybetti.

Malatya’daki şantiyelerden birinde çalışan Ferhat T.’ye TOKİ inşaatlarındaki durumu sorduk.

Ferhat T. son olarak Yeşilyurt ilçesinde Rönesans Holding’e REC İnşaat’ın yaptığı İkizce TOKİ Konutları inşaatında bir iş cinayeti yaşandığını söyledi.

İkizce’deki şantiyede bir işçinin güvenlik halatı bulunmadığı için 4. kattan düşerek yaşamını yitirdiğini belirten Ferhat T., bir başka işçi ölümünün de Battalgazi’deki Gelinciktepe TOKİ konutları inşaatında yaşandığını aktardı.

‘ŞANTİYELER KAPALI KUTU GİBİ’

TOKİ inşaatlarında şantiye alanlarının “kapalı bir kutu gibi” olduğunu söyleyen Ferhat T.’ye göre bu şantiyelerde meydana gelen iş cinayetleri çoğu zaman yerel basında dahi haber olarak yer almıyor.

Seçim öncesinde inşaatlarda işçilerin hayatları pahasına çalışmalara hız verildiği, gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı anlaşılıyor.

Ferhat T. deprem bölgelerindeki inşaatlarda çalışan işçiler arasında çok sayıda Özbek, Afgan ve Suriyeli göçmen işçinin de bulunduğunu dile getirerek “7/24 vardiya şeklinde sürekli çalışıyorlar” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x